Ветеринарія

Хвороби, технологічні карти обробок.

Отримуйте корисні новини!

Безкоштовно підпишіться та отримуйте нові корисні статті про свинарство раніше ваших конкурентів!
Вівторок, 14 серпня 2018 06:38
 • Залишити коментар

У тваринницьких приміщеннях, особливо при порушенні ветеринарно-гігієнічних правил, підвищеній вологості, наявності органічних домішок, сприятливій температурі, розмножуються різноманітні паразити - воші, мухи, клопи, блохи, які належать до класу комах, для яких характерним є тіло, розділене на три частини (голову, грудний відділ і черевце), однією парою вусиків, прикріплених до голови, трьох пар ніг, прикріплених до грудного відділу і трахеї для дихання. Частина дорослих комах мають крила.

Цикл розвитку комах характеризується наявністю метаморфоз. При цьому незрілі стадії повністю відрізняються від

дорослих особин і не відповідають характеристикам класу комах. Прикладом можуть бути деякі літаючі личинки комах, у яких відсутні ноги, вусики або видимий поділ тіла.
Одними із паразитів, що завдають значних проблем у птахівництві є Червоні кліщі (Dermanyssus gallinae) – їх називають кліщами, але це помилкова назва, оскільки нічого спільного з людськими кліщами у них немає. Червоні кліщі не є комахами, це павукоподібні арахніди. Це означає, що їм потрібно тварина-господар, за рахунок якого вони харчуються, а інакше вони не здатні виживати. Вони уражають домашню птицю, птицю на великих птахофабриках, дику птицю і рідше - деяких ссавців.

Червоні кліщі не люблять світла і активно його уникають.

Тіло кліщів, представників класу павукоподібних, відрізняється від будови комах, воно складається всього з двох частин. Передня частина називається просома, а задня частина - опістосома. Просома і опістосома (нерухомо) зчленовані між собою, а тіло кліщів зверху покрито суцільним спинним панциром. Саме тому, складається враження, що в складі тіла кліща всього одна частина.

Біологічний цикл червоних кліщів включає ті ж стадії, що і цикли комах:

 • яйця,
 • личинки,
 • лялечки
 • дорослі особини.

Слід врахувати, що за однією личинковою стадією, як правило, йдуть дві стадії розвитку лялечки:

 • протонімфа,
 • дейтонімфа.

Прийоми їжі шляхом висмоктування крові обов'язкові для здійснення переходу від стадії лялечки 1 до лялечки 2, вони ж необхідні для здійснення перетворення на дорослу особину, і нарешті їду через висмоктування крові також необхідно, щоб зробити відкладання яєць.

Іншими словами, якщо немає тварини-господаря, відповідно немає можливості для прийому їжі за допомогою висмоктування крові, тоді не буде і умов для репродукції виду. Червоні кліщі вражають тварин-носіїв, щоб присмоктатися і харчуватися кров'ю, потім відчіплюються і залишають їх до наступного годування кров'ю. В інтервалах між годуванням червоні кліщі ховаються в темних закутках і тріщинах стін, кліток, годівниць тощо.

Червоний кліщ може витримати аж до 9 місяців без харчування, він просто буде перебувати в латентному, прихованому стані на тій стадії розвитку, якої він встиг досягти, ховаючись в темному кутку.

Якої шкоди можуть завдавати червоні кліщі?

Наявність червоних кліщів у тваринницьких приміщеннях призводить до виникнення нервозності у домашньої птиці, її агресивної поведінки, втрати продуктивності. Укуси викликають роздратування і, як наслідок, - тварини піддаються стресу, у них спостерігаються часті випорожнення, постійний свербіж, починають більш агресивно поводитися по відношенню одні до одних. Множинні укуси навіть можуть викликати анемію, що в окремих випадках, при загостренні захворювання може призводити до загибелі домашньої птиці, особливо серед молодих особин. Все це призводить до падіння кількості знесених яєць і до втрати їх якості.

Боротьба з червоними кліщами ведеться за допомогою інсектицидних засобів, призначених для знищення дорослих особин: адультицидів, бажано в порожніх приміщеннях і в усіх без винятку куточках.

Важливим у боротьбі із зовнішніми паразитами та мухами, які використовують сьогодні для безпосередньої обробки домашніх курей, підстилки або інвентаря є:

 

 • синтетичні піретроїди,
 • фосфорорганічні сполуки,
 • карбонат 
 • піретроїдні інсектициди.

Слід пам’ятати, що використання старих неорганічних інсектицидів, таких як сірка і вапно, є малоефективним. Серед сучасних інсектицидів ефективний є піретрин, механіз дії якого спрямований на порушення обміну кальцію в синапсах і натрієво-калієвих каналів паразитів, уражаючи центральну і периферичну нервові системи комах.

Заборонені до використання для домашніх птахів і в пташниках препарати на основі хлорованого вуглеводню. Це обумовлено тим, що вони накопичуються в яйцях і м'ясі. Ні в якому разі в приміщеннях для птиці, складах де зберігається зерно не можна застосовувати препарати, що містять бензол, гексахлорид, токсафен, хлордан, алдрин, дієлдрин або гептахлор.

Важливою частиною будь-якої програми боротьби з шкідниками є програма біобезпеки на господарстві, яка передбачає комплекс заходів по знищенні різноманітних патогенів – вірусів, мікроорганізмів та грибів і їх спор. Якщо говорити про застосування інсектицидних препаратів, то на сьогодні їх випускають у вигляді розчинних порошків та готових до використання суспензій. При роботі з інсектицидами необхідно дотримуватися правил біозахисту і не допускати забруднення корму та води. Необхідно також дотримуватися вказівок та інструкцій виробника, щоб не перевищити допустиму кількість інсектициду до застосування.

Ключ успішного застосування інсектициду і забезпечення контролю - потрапляння його в місця безпосереднього проживання паразитів. При обприскуванні кожна птиця повинна підлягати ретельній обробці - бути мокрою до шкірних покривів, а в пташниках повинні оброблятися усі можливі місця проживання паразитів. Кращим методом обробки курей-несучок, яких вирощують в клітках, є аерозольна обробка препаратом під високим тиском. Якщо після обробки в приміщеннях залишаються червоні кліщі, то для повного очищення необхідно провести повторну обробку.

Експериментальне дослідження щодо ефективності препарату ALFASECT проводили у пташнику з багаторівневою системою утримання птиці, де розміщувалось 7000 курей породи Lohmann. Багаторівнева система складалася з металевої конструкції, металевих ярусів, пластикових планок і поїлок, годівниць, укріплених муфтами, що фіксували верхні металеві яруси. У пташниках здійснювалася програма зміни дня і ночі. Циркуляція повітря регулювалася настінними вентиляторами, настінними впускними клапанами і повітроводами. Середня температура в пташнику становила 18 ± 2 °C, але в літній час вона була вищою: від дня 120 до дня 155 температура становила 22 ± 2 °C; з дня 156 до дня 225 температура становила 26 ± 4 °C.

Після заселення птиці ветеринарні лікарі регулярно оглядали птицю та проводили клінічну оцінку на предмет виявлення інфекційних та інших захворювань.

Перші кліщі у пташнику були виявлені на 65 день після заселення птиці. Після цього чисельність популяції кліщів поступово підвищувалася до 222 дня. З 124 дня до 222 дня в п'яти заздалегідь визначених місцях збору кліщів було виявлено близько 600 кліщів, які були щільно заселені у поперечках і між кріпленнями годівниць. Починаючи з 150 дня, присутність D. gallinae чинило все більш виражений вплив на птицю, а також і працівників ферми. З цією метою було здійснено обробку кліток та інвентарю препаратом ALFASECT з використанням професійного оприскувача GLORIA 8L під тиском 2 бари і швидкістю подачі води – 50 мл води на м2. Доза препарату складала таку пропорцію: 25 мл продукту розводили у 5 л води у розрахунку на 100 м2. Після двох обробок, в діапазоні через 8 тижнів, кількість кліщів (всі форми) знизилась на 99,3% в порівнянні з чисельністю кліщів до обробки. Слід відзначити, що при проведенні профілактичних заходів щодо боротьби з кліщами, птицю було поміщено до ізолятора (дослідження проводилися компанією Sharda Cropchem Ltd.).

Діючою речовиною препарату ALFASECT є альфа-циперметрин, механізм дії якого пов'язаний із впливом на обмін кальцію в синапсах і натрій-калієві канали комах, порушуючи функції центральної і периферичної нервової системи. Це призводить до надлишкового виділення ацетилхоліну при проходженні нервового імпульсу і загибелі комах. Перевагою даного препарату є те, що він проявляє свою активність навіть у дуже малих дозах (низьких концентраціях).

Ольга Щебентовська, кандидат ветеринарних наук, консультант чеської компанії ТЕКРО

Alfasekt

Прочитано 456 разів Відредаговано Вівторок, 14 серпня 2018 07:02

Отримуйте корисні новини!

Безкоштовно підпишіться та отримуйте нові корисні статті про свинарство раніше ваших конкурентів!

Залиште коментар

Поля із зірочкою (*) обов'язкові.

Наші партнери

Компанія Tekro

Пошук на сайті

Популярні статті

Популярні теги

Інтенсивністьосвітлення Вирощуванняіндиків Гостразастійнагіперемія Интенсивностьосвещения Мідь Нестачапиттєвоїводиуптиць Освещениепроизводственныхпомещенийиндюков Освітленнявиробничихприміщеньіндиків Патогенністьштамустафілокока Потребаптицівпитнійводі Рольосвещениявпроцессевыращиванияиндюков Рольосвітленнявпроцесівирощуванняіндиків Стафілококовасептицемія Стафілококозптиці Тимус ФАМ30 Фабрицієвабурса Формапроявустафілококозу вакцинациясерологический контроль длядомашнейптицы вакцинаціясерологічнийконтрольдлядомашньоїптиці причининевдалоївакцинації причинынеудачнойвакцинации програмавакцинаціїдляпоголів'ябройлерівіндиків програмивакцинаціїптиці программавакцинациидляпоголовьябройлеровиндюков программывакцинацииптицы серологическийконтроль серологічнийконтроль типиімунноїреакції хворобаНьюкасла

Контакти

Телефон блогу 1Тел. : (044) 239-17-74

Телефон блогу 2Факс: (044) 239-17-75

Пошта блогу/електронна адресаE-mail: poultry@tekro.ua

Карта проїзду

04071, м. Київ, Україна, вул. Спаська, 5, оф. 60

Зворотній зв'язок