Ветеринарія

Хвороби, технологічні карти обробок.

Отримуйте корисні новини!

Безкоштовно підпишіться та отримуйте нові корисні статті про свинарство раніше ваших конкурентів!
Четвер, 02 лютого 2017 10:40
  • Залишити коментар

На сьогодні, питання імунодефіцитів є надзвичайно актуальним, особливо у птахівництві і пов’язано це з впливом великої кількості імунодепресантів, до яких належать антибіотики, кокцидіостатики, а також деякі віруси, бактерії та токсини грибів. Виявлення імунодефіцитів поки що залишається на рівні, доступному лише для добре обладнаних лабораторій, тоді коли інформацію потребують практичні лікарі на господарствах.

Найбільш доступним і тим, що виконується в умовах господарства є метод оцінки імунодефіцитів при патологоанатомічному розтині з умовою морфологічної оцінки імунокомпетентних органів.

Діагностику імунодефіцитів у птиці можна здійснювати за станом тимусу, фабрицієвої бурси, а також селезінки з урахуванням інших імунологічних тестів, які дають змогу говорити про гуморальний та клітинний імунітет. При оцінці функціонального стану центральних органів імунітету – тимуса і фабрицієвої бурси патогістологічним методом, слід ураховувати

об’єм і насамперед масу органів, використовуючи показник індексу тимуса, який визначають як відношення маси тимуса до маси птиці. За даними Апатенка В.М., відношення маси тимуса у курчат в нормі коливається у межах 3,5-4. Частки тимуса пружньої консистенції, соковиті, округлі. При важких імунодефіцитних станах індекс тимуса знижується до 1,5 і нижче. Сам він перетворюється на мало помітні тяжі з плоскими часточками, різко зменшені в об’ємі.

Фабрицієва бурса при імунодефіциті також змінюється. В нормі у курчат її індекс становить 1,5-2,5. Вона має вигляд округлого утворення величиною у невеликий лісний горіх. За імунодефіциту він знижується до 1 і нижче. Під час огляду такої бурси відмічають дряблість, м’якість, сіруватість забарвлення. Вона зменшується до незначних розмірів, стає слабо помітною при огляді серозної поверхні клоаки. Патогістологічними дослідженнями, залежно від тяжкості імунодефіциту, спостерігають зменшення кількості лімфоцитів у кірковому шарі тимуса, інверсію кіркового та мозкового шарів, звільнення від лімфоцитів обох тимусних зон.

У фабрицієвій бурсі мікроструктурні зміни виражені насамперед у лімфоїдних фолікулах, які зменшуються у розмірах переважно за рахунок кіркового шару, який витончується, зберігаючи лімфоїдні клітини, які розміщуються у 2-3 ряди. Мозковий шар фолікулів стає світлішим, за рахунок зменшення кількості лімфоцитів та оголення ретикулярного каркасу в якому можуть формуватись кисти і залозистоподібні структури.

Зменшення селезінки у розмірах є наслідком зменшення лімфоїдної тканини, що свідчить про імунодефіцитний стан.


Рис. 1. Тимус. Інверсія кіркового та мозкового шарів при імунодефіциті.

Timus. Іnversіja kіrkovogo ta mozkovogo sharіv pri іmunodefіcitі
Рис. 2. Тимус. Зменшення кіркового шару тимуса. Поява значної кількості тілець Гассаля.

Тимуs. Zmenshennja kіrkovogo sharu timusa. Pojava znachnoї kіlkostі tіlec Gassalja
Рис. 3. Фабрицієва бурса. Оголення ретикулярного каркасу, зменшення кількості лімфоцитів у мозковому шарі.

Fabricієva bursa
Рис. 4. Фабрицієва бурса. Утворення кіст у лімфоїдних вузликах при імунодефіцитах.

Fabricієva bursa Utvorennja kіst lіmfoїdnih vuzlikah

 

Імуноморфологічні показники мають важливе діагностичне значення, яке слід враховувати при визначенні імунного статусу птиці, особливо на мікроскопічному рівні.

Щебентовська Ольга, к.в.н., кафедри нормальної та патологічної морфології і судової ветеринарії ЛНУВМ та БТ імені С.З. Ґжицького, науковий консультант ТОВ «ТЕКРО»

 

Прочитано 2053 разів Відредаговано Четвер, 02 лютого 2017 11:09

Схожі статті

  • СТАФІЛОКОКОЗ ПТИЦІ

    Стафілококоз (Staphylococcosis, «мікрококоз птиці», «стафілококовий синовіт», «остеоартрит», «везикулярний дерматит курчат») – інфекційне зооантропонозне захворювання, що супроводжується септицемією і токсимією. 

    Історія вивчення стафілококозу в домашніх, екзотичних і диких птахів охоплює більш ніж 100-років. Перші дослідження були присвячені, в основному, патології опорно-рухового апарату. Пізніше була встановлена роль стафілококів у розвитку уражень шкіри, жовткового мішка, серця, печінки, очей, суглобів, грудної клітки та хребта. Патологію органів дихання і септицемію, зазвичай, спостерігали в літню пору року, особливо у яйценосних кросів, і часто вона завершувалась загибеллю птиці.

    Етіологія

    Збудник захворювання – бактерії з роду Staphylococcus, сімейства Micrococcaceae. З описаних 20 видів стафілококів найчастіше патологію у птиці викликають високопатогенні штами Staphycoccus aureus, в меншій мірі S. epidermidis, S. hyicus, S. haemolyticus, S. saprophyticus, які часто виділяються від здорових курей-бактеріоносіїв. На сьогодні у ветеринарній та медичній практиці серед етіологічних агентів бактеріального походження, що викликають різні хвороби, виділяють

Більше в цій категорії: « САЛЬМОНЕЛЬОЗ СТАФІЛОКОКОЗ ПТИЦІ »

Отримуйте корисні новини!

Безкоштовно підпишіться та отримуйте нові корисні статті про свинарство раніше ваших конкурентів!

Залиште коментар

Поля із зірочкою (*) обов'язкові.

Наші партнери

Компанія Tekro

Пошук на сайті

Популярні статті

Контакти

Телефон блогу 1Тел. : (044) 239-17-74

Телефон блогу 2Факс: (044) 239-17-75

Пошта блогу/електронна адресаE-mail: poultry@tekro.ua

Карта проїзду

04071, м. Київ, Україна, вул. Спаська, 5, оф. 60

Зворотній зв'язок