Вирощування та утримання тварин

Технологія вирощування, утримання та менеджменту.

Отримуйте корисні новини!

Безкоштовно підпишіться та отримуйте нові корисні статті про свинарство раніше ваших конкурентів!
Вівторок, 25 квітня 2017 19:43
  • Залишити коментар

Органи сприйняття індиків є достатньо специфічними. Дослідженнями багатьох учених виявлено, що індики сприймають світло по-різному, на відміну від людей, і це відбувається не тільки через очі, а й через фоторецептори. Фотоперіод і інтенсивність світла від звичайних джерел освітлення може впливати на поведінку і здоров'я. Освітлення виробничих приміщень за допомогою світлодіодних ламп (LED) до сьогодні слабо розповсюджено в промисловому птахівництві. До переваг даного типу освітлення можна віднести: тривалий період експлуатації, зменшення витрат і спектр світла, який може бути оптимізований для поліпшення вирощування індика.

Домашня індичка походить від дикої індички з Північної Америки (Meleagris gallopavo). Ці великі птахи належать до родини куроподібних, аналогічно з домашньою птицею (Gallus Gallus Domesticus). Природне місце поширення диких індичок значно варіюється в залежності від сезону.

Незважаючи на те, що індики не бачать в ночі, у день їх зір дуже чутливий. У домашніх птахів, качок та індиків, чотири піки візуальної спектральної чутливості пов'язані з оптичними пігментами колб, які відповідають за фотопічний кольоровий зір. Ці пігменти в поєднанні з одним із п'яти типів кольорових крапель олії, дають дуже широку спектральну чутливість до світла. Крім того, рогівка, кришталик та пропорційно більші очі індички дозволяє передачі довжин хвиль УФ-А (Говардівською і Зуєва, 1977; Джейн і Bowmaker, 1988; Hart і ін, 1999), в той час як у людей кришталик ока не передає УФ-А хвилі (Бур'ян і Лемеля 1959; Geeraet і Беррі, 1968). Спектральна чутливість індиків, на основі мікроспектрофотометричних даних, має пік поглинаннями на рівні (макс) 420, 470, 540 і 580 нм (Харт та ін, 1999). Це підтверджує ухил в бік синьо-зеленого природного спектра. Є цілий ряд причин, чому знання сприйнятої спектральної чутливості цієї птиці має практичне значення. У багатьох пташниках освітлення контролюється з точки зору інтенсивності і тривалості періоду освітлення. Більшість ефектів освітлення базуються на проникнення променів світла в око (Прескотт і ін, 2003), що впливає на поведінку і виробничі параметри, такі як споживання корму. Проте, ефекти освітлення також опосередковуються через невізуальні фоторецептори, через череп - безпосередньо до ствола гіпоталамусу (Lewis і Морріс, 2000).

Джерела світла. Джерела штучного світла, що представлені в приміщеннях для розведення індиків, чи є це лампи розжарювання чи флуоресцентні лампи, описуються як джерела"білого" світла. Кожен із типів ламп продукує світло, яке має різну спектральну потужність, що істотно відрізняється від природного денного світла (Prescott & Wathes 1999b; Прескотт і ін; 2003). Лампи розжарювання мають короткий термін експлуатації, 90% енергії втрачається у вигляді тепла, а не світла, в той же час вони випромінюють довгі хвилі і досить насичений червоний спектр для домашньої птиці. Флуорисцентні трубки виготовлені зі скла і не всі добре працюють при низьких температурах або на реостатах. Їх світловіддача, все направлено робить їх менш ефективними, і вони також містять невеликі рівні токсичних важких металів, які можуть призвести до забруднення підстилки і кормів для птиці, якщо лампа несправна або розбита.

Флуоресцентному випроміненню бракує безперервності в розрізі повноти видимого спектру, вони випромінюють менше світла в спектральному діапазоні до якого чутливі очі індиків і незначну кількість довгих хвиль, в порівнянні з природним освітленням.

Світлодіодне. Зовсім недавно світильники на основі світлодіодів (світлодіоди) з’явилися на сільськогосподарському ринку і стають все більш доступними. Світлодіоди не чутливі до ударів і вібрації, вони пропонують набагато довшу тривалість експлуатації, ніж інші типи ламп, як правило - це 5-10 років. Інші переваги включають, невикористання шкідливих речовин, таких як ртуть, більш низьке енергоспоживання і світловий вихід по всьому спектру, що робить світлодіодні лампи популярними в даний час і вважаються найбільш ефективним і екологічно чистими. Світлодіод досягає білого світла, комбінуючи синій світлодіод з червоними і зеленими люмінофорами, які в результаті майже безперервного спектра забезпечують близьке наближення до денного світла (з точки зору птиці), без спектральних недоліків інших технологій.

Якість освітлення. Вплив довжини хвилі і рівня освітленості для птиці включає три важливі чинники: тривалість періоду освітлення, інтенсивність і спектр. Період освітлення і інтенсивність добре задокументовані і мають вплив на поведінку і біологічні реакції птахів (Alvino і ін, 2009а, б; Блетчфорд і ін 2009 2012; Крістенсен і ін, 2007). Спектр світла стосується комбінації різних довжин хвиль електромагнітного випромінювання, що випускається з джерела світла. Було показано що різниця спектру і світлового режиму впливає на поведінку птахів (Султана і ін, 2013.). Одним із наслідків для індичок, що розміщувалися під впливом штучних джерел світла є відсутність УФ, що може не дати птиці, яка утримується в закритих приміщеннях виявляти візуальні сигнали, дані відбитого УФ-світла від оперення, відхилення поведінки, висмикування пера.

Нові розробки в області світлодіодів можуть бути економно включені в стандартні світлодіодні світильники або доповнені в будь-які традиційно освітлені виробничі приміщення з невеликою кількістю спеціалізованих NUV ламп.

Інші переваги і потенціал на майбутнє LED Blue Light & UV. Дослідження частоти серцевих скорочень птахів показали, що синє світло зменшує страх (стрес-фатор) у бройлерів більш ефективно, ніж біле або червоне світло. (Перкінс 2001). Кілька досліджень продемонстрували летальний ефект видимого синього світла, включаючи 417nm (NUV) в широкому діапазоні комах-шкідників, в тому числі і жуків, кліщів і всіх стадій дрозофіли. Існує потенціал для боротьби з паразитами в вольєрах тварин (Masatoshi Хорі і співавт 2014 року). Використання зануреної лампи NUV в лінії напування можна використовувати для зниження бактеріального забруднення.

Застосування додаткових УФ променів з штучним освітленням в поєднанні з візуальними бар'єрами і додаванням соломи дозволяє мінімізувавати розкльови пір'я у самців індиків, що вирощуються в невеликих групах (Lewis та ін, 2000; Perry 2003).

В даний час промисловість з вирощування індиків відчуває нестачу стандартизованих методів для біологічно правильного вимірювання світла і використання справних і каліброваних світло-вимірювальних приладів, що в даний час ускладнює точне контроль освітленості і довжини хвилі в приміщеннях. Вимірювання освітленості, як вони сприймаються домашньою птицею, в якості альтернативного виду відповідних одиниць, таких як, "galluminance" або "clux", був запропонований Nuboer і ін (1992) і Prescott і Wathes (1999a). Їх розрахунок освітленості здійснюється на основі спектральної чутливості домашньої птиці, а не у розрахунку стандартної спектральної кривої людської чутливості. Проте, ніякої узгодженої одиниці вимірювання освітленості і відповідного розподілу спектральної потужності не існує для виробників індички. Це має важливе значення для сільськогосподарського виробництва, щоб визначити «біологічно» номінальну і більш доречну міру світла для кожного виду з яким вони працюють – видова специфічність питомої потужності світлового потоку або biolumen СФС. Джерела світла можуть бути визначені за допомогою вимірювання ефективності світлового потоку приладом від biolamsps/W.

Роль освітлення в процесі промислово вирощування індиків важко переоцінити. Змінюючи інтенсивність освітлення в приміщенні ми можемо стимулювати птицю до більш активної поведінки та поїдання корму, або навпаки зменшуючи інтенсивність освітлення ми можемо заспокоювати (пригнічувати) птицю.Інтенсивність освітлення залежить від віку птиці. Так для перших днів життя рекомендують освітленість інтенсивністю 100 Люкс теплого спектру (2700К.) на рівні підлоги. Освітленість повинна бути достатньою і рівномірною та охоплювати всю робочу зону де розташовані годівниці та напувалки. Тривалість світлового дня необхідно поступово зменшувати починаючі з 24 годин на перший день і зменшувати на 1 годину кожен наступний день поки тривалість світлового дня не зменшиться до 16 годин. На 3 день життя слід перейти на зелене та синє світло. Далі інтенсивність освітлення слід поступово знижувати поки не досягне рівня в 20 Люкс. Вся площа пташника має бути освітлена рівномірно – виключаючи зони з більш яскравим освітленням або більш затемнені зони. Синє освітлення дозволяє індикам бачити оточуючи предмети і діє заспокійливо, знижуючи агресію, зменшуючи прояви канібалізму та розкльови. Зелене світло стимулює активність птиці, покращує споживання корму та води. Для більш ефективного використання переваг що нам надає штучне освітлення – пташник має бути добре ізольований від потрапляння зовнішнього природного світла та прямих сонячних променів, що можуть зацікавити птицю та викликати поїдання підстилки або розкльови, особливо це стосується періоду статевого дозрівання.

Можливість контролювати та регулювати освітлення є гарним інструментом в руках спеціаліста для контролю поголів’я.

Зважаючи на поведінку птиці та мету яку ми перед собою ставимо при вирощуванні птиці, а саме - чи це батьківське поголів’я або стадо м’ясного бройлера, слід регулювати освітлення в ту чи іншу сторони.Наприклад влітку, в період високих денних температур, коли через жару знижується активність птиці та поїдання корму, що в свою чергу знижує темпи приросту, існує практика нічної годівлі (Темний період, час коли птиця спить, в середньому становить 8 годин). В нічний час, коли температура навколишнього середовища та всередині пташника знижується на 1-2 години вмикається світло і птиця починає активно вживати воду та корм, що дозволяє наздогнати добове споживання корму та приріст живої маси.

 

Володимир Туманов, ветеринарний лікар, консультант ТОВ "ТЕКРО"

Прочитано 2462 разів Відредаговано Середа, 31 травня 2017 11:42

Отримуйте корисні новини!

Безкоштовно підпишіться та отримуйте нові корисні статті про свинарство раніше ваших конкурентів!

Залиште коментар

Поля із зірочкою (*) обов'язкові.

Контакти

Телефон блогу 1Тел. : (044) 239-17-74

Телефон блогу 2Факс: (044) 239-17-75

Пошта блогу/електронна адресаE-mail: poultry@tekro.ua

Карта проїзду

04071, м. Київ, Україна, вул. Спаська, 5, оф. 60

Зворотній зв'язок