Біобезпека господарств

Заходи профілактики захворювань.

Отримуйте корисні новини!

Безкоштовно підпишіться та отримуйте нові корисні статті про свинарство раніше ваших конкурентів!
Четвер, 30 березня 2023 08:24
 • Залишити коментар

Інтенсифікація галузі птахівництва завжди буде тісно пов’язуватись із ризиками виникнення інфекційних захворювань. Упродовж останніх десяти років ситуація з грипом птахів у світі значно ускладнилася, що призвело до величезних економічних втрат в промисловому птахівництві європейських країн. 

За офіційними повідомленнями вже з початку 2020 року були зафіксовані кілька випадків захворювання птиці на грип у Республіці Польща та Україні. Тоді, економічні втрати не обмежились лише загибеллю курей, але безпосередньо торкнулись і виробників індиків.

14 березня 2023 року Всесвітньої організації охорони здоров'я тварин (WOAH) повідомила про виявлення вогнища пташиного грипу в Японії (це вже 80-тий спалах). Також в 2023 році наявність вірусу було підтверджено на птахофермі в містечку Вест-Лінкольн, Онтаріо, тобто у всіх провінціях та

на територіях Канади було зареєстровано як мінімум один випадок високопатогенного пташиного грипу. В Аргентині маємо дві птахофабрики, які постраждали від пташиного грипу (втрати вже були високими: 9000 голів та 6000 голів). 31 січня в Афьйоні, провінція на заході країни Туреччини, було зафіксовано спалах пташиного грипу. В Литві зафіксували спалах пташиного грипу, а в 2021 році, навесні та влітку, було виявлено близько 20 осередків.

Чума птиці, як відомо, викликається високопатогенними штамами вірусів грипу, які вперше описані ще в 1878 році вченим з Італії Перрончіто, проте лише в 1955 році було доведено, що вірус чуми – це фактично є той самий вірус грипу типу А, який належить до сімейства Оrtomyxovirdae.

Рис. 1. Підшкірні крововиливи на лапах

1 Pidshkirni krovovylyvy na lapakh

 

Рис. 2. Некроз кінчиків гребеня

2 Nekroz kinchykiv hrebenia

Віруси грипу птиці поширені по всьому світу серед домашніх курей, індичок, цесарок, перепілок, фазанів, гусей, качок, лебедів тощо. Проте, основним джерелом передачі цього захворювання, як вважають, є дика перелітна водоплавна птиця, яка через екскременти, секрет, пір’я або безпосередній контакт може заражати домашню птицю. На поширення вірусу грипу важливий вплив має регіон розміщення господарства та шляхи міграції птиці, оскільки їх сезонне переміщення сприяє значному поширенню збудника.

Основний шлях зараження - повітряно-крапельний та аліментарний. Інфікована птиця виділяє вірус через верхні дихальні шляхи, кон’юнктиву, послід, забруднюючи корми, воду, яйця, обладнання, пір’я, інвентар, замінну тару тощо. Зараження промислової птиці може викликати епідемію із 100 % летальністю. Ефективної вакцини проти цієї хвороби ще не винайдено. Людина може заразитися при тісному контакті з інфікованою і загиблою домашньою птицею, при вживанні в їжу м’яса і яєць від хворої птиці без достатньої термічної обробки.

Клінічні ознаки. Інкубаційний період залежить від штаму вірусу, шляхів зараження, виду птиці та наявності клінічних проявів захворювання, може тривати від кількох годин до 3 днів, іноді й до 14 днів. Симптоми хвороби є досить різноманітні та, зазвичай, залежать і від супутньої інфекції, зоотехнічних умов утримання птиці. Клінічні ознаки можуть бути спрямовані на ураженнях систем органів дихання, травлення та репродукції, або нервової системи. Яскраво вираженою клінічною ознакою при грипі птиці буде різка зміна активності, відмова від корму та виснаження. Ознаки ураження респіраторного тракту - хрипи, чихання, кон’юнктивіт, синюшність гребеня і сережок, скуйовджене оперення. З нервових явищ - паралічі шиї і кінцівок, хитка хода, діарея, у курей-несучок - зменшення або повне припинення яйцекладки. Будь які з цих клінічних ознак можуть проявлятись окремо або в різних комбінаціях.

Рис. 3. Множинні крововиливи на серці

3 Mnozhynni krovovylyvy na sertsi

 

Характерною ознакою для вірусу грипу є хаотичність поширення, як в межах господарства, так і безпосередньо в пташнику. Поруч з приміщеннями, в яких знаходиться птиця з клінічними ознаками захворювання, можуть розташовуватись пташники в яких кури залишаються здоровими, або де хвороба може прогресувати лише в окремих клітках.

Патоморфологічні зміни. Патологоанатомічні зміни також варіюють залежно від виду, віку птиці, біологічних властивостей збудника, супутніх факторів і їх особливостей. Грип курей, викликаний вірусом А1, Н1 (європейська або справжня чума птахів) характеризується ціанозом (синюшністю) та геморагіями на шкірі, лапах, видимих слизових оболонках, набряками підшкірної клітковини в ділянці голови, шиї, грудей, іноді ніг. При інфікуванні слабопатогенним штамом відзначають катаральний, фібринозний або слизисто-гнійний синусит, набряк слизової оболонки трахеї, потовщення повітроносних мішків з наявністю фібринозного ексудату, катаральний або фібринозний перитоніт. Гребінь та сережки набряклі, синьо-чорного кольору, з вогнищами некрозу.

Рис. 4. Серозно-катаральний синусит

4 Serozno-kataralnyi synusyt

У випадку ураження птиці високопатогенним штамом вірусу характерними будуть крапкові та плямисті крововиливи на сережках, кон’юнктиві, слизовій оболонці стравоходу і респіраторного тракту, на серозних покривах, внутрішній поверхні грудини та стегнових м’язах, в жировій тканині брижі і серці. На межі залозистого і м’язового шлунка також будуть крововиливи, подібні як при хворобі Ньюкасла. Катаральний, рідше геморагічний ентерит. Перикардіальна сорочка і черевна порожнина заповнені рідким, частіше желатиноподібним ексудатом. У курей-несучок, в окремих випадках, відзначається геморагічний оофорит (запалення яєчників) і жовтковий перитоніт.

Рис. 5. Масові крововиливи в залозистому шлунку

5 Masovi krovovylyvy v zalozystomu shlunku

 

Рис. 6. Крововиливи в стегнових та грудних м’язах

6 Krovovylyvy v stehnovykh ta hrudnykh miazakh

 

За наявності нервової клініки виявляють гіперемію оболонок головного мозку, наявність плямистих крововиливів під твердою мозковою оболонкою, крововиливи під капсулою печінки, в нирках, на серозній оболонці кишечнику. Воло, зазвичай, переповнене рідким, водянистим вмістом. Просвіт тонкого відділу кишечнику містить пінисту рідину з великою кількістю слизу, рідше фібрину. На слизовій оболонці дванадцятипалої можуть бути ерозії різної форми і величини.

Рис. 7. Крововиливи під гліссоновою капсулою печінки

7 Krovovylyvy pid hlissonovoiu kapsuloiu pechinky

 

Рис. 8. Геморагічний ентерит

8 Геморагічний ентерит

 

Постановка діагнозу на вірус грипу А базується на виділенні та його ідентифікації, проте в якості непрямого діагностичного тесту можна проводити визначення титрів антитіл. Через те, що клінічні ознаки можуть бути досить різними, то попередній патологоанатомічний діагноз не можна вважати точним, за виключенням виникнення епізоотії.

Профілактика і контроль. В основному, методи профілактики і контролю, базуються на попередженні першочергового занесення на господарство вірусу. Одним із критичних моментів є інформування персоналу птахівничих господарств про можливі шляхи попадання вірусу на господарство. «БІОБЕЗПЕКА» - повинна стати першою «лінією оборони». Передача вірусу можлива в тому випадку, коли чутлива птиця знаходиться в тісному безпосередньому контакті або посередньому – через заражений корм, воду, інвентар, одяг, взуття, транспорт.

Крім високої здатності до мутації, треба пам’ятати, що вірус має низку інших несприятливих особливостей. Наприклад, він стійкий до низьких температур: при + 4 ° C (температура холодильника) зберігає свої властивості протягом 2 місяців, а при замерзанні протягом багатьох місяців або навіть років. Тому помилковою є думка, що «зимою вірус замерзне», адже саме в холодні періоди року дане захворювання виникає найчастіше.

Чеська компанія TEKRO пропонує індивідуальну для господарств програму біобезпеки «ОБЕРІГ», за допомогою якої можна мінімізувати потрапляння небезпечних чинників на птахофабрики. Системний підхід забезпечить господарствам зниження втрат на лікувальні заходи, та, відповідно, збільшення рентабельності.

При дезінфекції птахівничих об’єктів та обладнання пропонується два методи застосування дезінфектантів - шляхом зрошення або у вигляді дрібнокрапельного обприскування, або нанесення піною. Інший метод дезінфекції – аерозольний, при якому дезінфікуючі засоби переводяться в туманоутворюючий стан з розміром частинок в дисперсній фазі менше 100 мкм. При такому способі дезінфекції приміщень відбувається одночасне знезаражування повітря та поверхонь в приміщенні, знижуються витрати на дезінфікуючі засоби в 3-5 разів. Більш висока проникаюча здатність аерозолів особливо важлива для сучасних птахогосподарств промислового типу з високим ступенем механізації, при дезінфекції транспорту і важкодоступних місць в приміщеннях, в яких часто скупчується багато пилу і бруду, що є осередками локалізації збудників хвороб птиці. Препарати, які застосовуються у своєму складі мають мати достатню кількість поверхнево-активних речовин, які негативно впливають на віруси. До таких засобів можна віднести препарат GPC8, який є ефективним відносно вірусів всіх сімейств, більшості видів бактерій і грибів. Повну бактерицидну і фунгіцидну дію 0,5% розчин GPC8 проявляє вже при експозиції менше 15 хвилин.

Дезінфекцію автомобільного та іншого транспорту, що використовується для перевезення птиці і кормів поза виробничих зон, рекомендується проводити за межами цієї зони в спеціальних пунктах або на майданчиках з твердим покриттям, які мають стік в каналізаційну систему. Внутрішньогосподарський транспорт дезінфікують на території виробничої зони, з використанням обладнання для миття та установок для внутрішньої мийки кузовів і автофургонів. Транспорт, призначений для перевезення здорової птиці, дезінфікують 0,5% розчином GPC8. Перед дезінфекцією завжди проводять механічну очистку транспорту від забруднень і миють.

Транспорт, призначений для перевезення підстилки, дезінфікують кожного разу після закінчення перевезення (в кінці робочого дня). Використовують 0,5% розчин GPC8.

Отже, для ефективного захисту господарств від вірусів, в тому числі й вірусу грипу, необхідно раціонально організувати роботу виробництва із ефективними схемами дезінфекції, з дотриманням основних правил біобезпеки.

У випадку, коли не вдалося вберегти господарство від вірусу грипу птиці, єдиною ефективною зброєю є:

 • швидка діагностика захворювання в лабораторії,
 • забій хворої птиці під час спалаху захворювання,
 • введення тимчасових обмежень на зону грипу та дотримання правил щодо недопущення розповсюдження вірусу на інші господарства.

 Матеріали надані чеською компанією «ТЕКРО»

ТЕКРО – більше ніж годівля!
TEKRO.UA
+3 0800 503 112* дзвінки безкоштовні

GPC8 215x297 print-01

Прочитано 862 разів Відредаговано Четвер, 06 квітня 2023 09:22

Схожі статті

 • ЗМЕНШЕННЯ МІКРОБНОГО НАВАНТАЖЕННЯ В ПОВІТРІ В ПРИСУТНОСТІ ПТИЦІ

  dezinfektanty

 • ДЕЗІНФЕКЦІЯ ПТАХІВНИЧИХ ПРИМІЩЕНЬ ЯК ЗАСІБ ПРОФІЛАКТИКИ ІНФЕКЦІЙНИХ ЗАХВОРЮВАНЬ ПТИЦІ

  Птахівництво, на сьогодні, є такою галуззю сільськогосподарського виробництва, що розвивається досить стрімко і динамічно. Завдання, які ставляться перед вітчизняними виробниками – це розведення, вирощування, утримання та годівля птиці із застосуванням сучасного механізованого та автоматизованого обладнання, а також проведення ефективної ветеринарної профілактики з метою одержання якісної продукції. 

  Птахівництво – найскроспіліша і найекономічніша галузь тваринництва, яка при порівняно незначних затратах праці й кормів дає за короткий час високоякісну продукцію.

  Проте, для птахівництва України є низка чинників, які призводять до дисбалансу епізоотичної стабільності в господарствах. Однією з проблем є інфекційні та вірусні захворювання, які незалежно від технологій утримання та виробничих характеристик завдають значних проблем. Перебування птиці у контамінованому збудниками заразних захворювань навколишньому середовищі перешкоджає отриманню біобезпечної продукції птахівництва, яка в подальшому може слугувати джерелом виникнення токсикоінфекцій.

Отримуйте корисні новини!

Безкоштовно підпишіться та отримуйте нові корисні статті про свинарство раніше ваших конкурентів!

Залиште коментар

Поля із зірочкою (*) обов'язкові.

Наші партнери

Компанія Tekro

Пошук на сайті

Дезінфекція

Розрахуй правильно концентрацію дезінфікуючого розчину

Контакти

Телефон блогу 1Тел. : (044) 239-17-74

Телефон блогу 2Факс: (044) 239-17-75

Пошта блогу/електронна адресаE-mail: poultry@tekro.ua

Карта проїзду

04071, м. Київ, Україна, вул. Спаська, 5, оф. 60

Зворотній зв'язок