Основи повноцінної годівлі

Основи годівлі, раціони, поживність речовин.

Отримуйте корисні новини!

Безкоштовно підпишіться та отримуйте нові корисні статті про свинарство раніше ваших конкурентів!
Субота, 25 березня 2017 21:26
  • Залишити коментар

Гіповітаміноз К (антигеморагічний, коагуляційний) - хронічна недостатність вітаміну К, яка характеризується зниженням згортання крові; крововиливами в міокард, стінку тонкої кишки, нирок і печінку, анемією та набряками підшкірної клітковини.

Хворіють на К-гіповітаміноз переважно птиця? а також тварини, у шлунково-кишковому тракті яких не відбувається мікробіологічний синтез вітаміну.

Нині відомо декілька сполук, які за своїми властивостями подібні до вітаміну К: філохінон (вітамін К1) - синтезується у рослинах; менахінон (вітамін К2) - синтезується мікроорганізмами в предшлунках жуйних і товстій кишці; менадіон (вітамін К3) - синтетична речовина, водорозчинну форму якої називають вікасолом. Вітамін К3 буває жиророзчинним і водорозчинним.

Розрізняють екзогенну, ендогенну і змішану недостачу вітаміну К.

Екзогенний К- гіповітаміноз виникає при дефіцитному надходженні вітаміну К1 (філохінону) з рослинних кормів.

Гіповітаміноз К ендогенного походження виникає при надмірному застосуванні антибіотиків, сульфаніламідних препаратів, при недостатньому В-вітамінному забезпеченні, мікроелементозах, які створюють несприятливі умови для розвитку корисної кишкової мікрофлори, а також наявності в кормах антивітамінів, які розрушують вітамін К, зокрема дикумарола. Ендогенний К-вітамінозний дефіцит розвивається при зниженні всмоктування філохінону корму в шлунково-кишковому каналі в результаті недостатнього надходження жовчі (цироз печінки, амілоїдоз печінки), прискореного видалення хімусу і калових мас при діареї, при зниженні і припиненні синтезу менахінону при дисбактеріозі. Як наслідок застосування кокцидіостатиків, антибіотиків і сульфаніламідів. Дефіцит вітаміну К може розвиватись при надходженні в організм з кормами антивітамінів - дикумаролу, кормів уражених грибами роду Penicilium.

Вітамін К бере участь у синтезі протромбіну (фактор ІІ), прокорвентину і низки ферментів системи згортання крові. Дефіцит вітаміну К уповільнює згортання крові внаслідок зниження вмісту як протромбіну, так і тромбопластину крові; збільшується тривалість зсідання крові, що призводить до розвитку геморагічного діатезу. У білках, які беруть участь у згортанні крові, присутня амінокислота, - гама - карбоксилглутамілова кислота, яка дає можливість К - залежним білкам зв’язувати іони кальцію. Існує думка щодо можливої участі вітаміну К у побудові конвертину і акселерину, які каталізують перетворення протромбіну в тромбін. При К - гіповітамінозі виникає гальмування клітинного дихання і окиснювального фосфорилювання. При К-гіповітамінозі може розвинутись постгеморагічна анемія, як наслідок підвищеної кровоточивості і зменшення кількості еритроцитів і гемоглобіну.

Вітамін К необхідний для макроергічних фосфорних сполук (АТФ) і креатинфосфату, підсилює дію преднізолону. А тому зниження вітаміну К в організмі адекватно знижує процеси основного обміну.

При патологоанатомічному розтині за недостачі вітаміну К спостерігають блідість видимих, слизових оболонок, численні крововиливи під шкірою, в міжм’язових просторах, під слизовою оболонкою шлунка і кишок. При гіповітамінозі К можна віднайти тромби судин.

Діагноз визначають на підставі комплексних досліджень, враховуючи характерні клінічні ознаки та лабораторні дослідження показників зсідання крові, патолого-анатомічні зміни.

В диференційному діагнозі мають на увазі гострі септичні хвороби, гіповітамінози Е і С і гіпервітаміноз А, а також змішані гіповітамінози і полігіповітамінози. Дефіцит вітаміну К визначають за вмістом тромбіну в крові.


Щебентовська Ольга, к.в.н., кафедри нормальної та патологічної морфології і судової ветеринарії ЛНУВМ та БТ імені С.З. Ґжицького, науковий консультант ТОВ «ТЕКРО»

Прочитано 2781 разів Відредаговано Субота, 25 березня 2017 21:52

Отримуйте корисні новини!

Безкоштовно підпишіться та отримуйте нові корисні статті про свинарство раніше ваших конкурентів!

Залиште коментар

Поля із зірочкою (*) обов'язкові.

Контакти

Телефон блогу 1Тел. : (044) 239-17-74

Телефон блогу 2Факс: (044) 239-17-75

Пошта блогу/електронна адресаE-mail: poultry@tekro.ua

Карта проїзду

04071, м. Київ, Україна, вул. Спаська, 5, оф. 60

Зворотній зв'язок