Біобезпека господарств

Заходи профілактики захворювань.

Отримуйте корисні новини!

Безкоштовно підпишіться та отримуйте нові корисні статті про свинарство раніше ваших конкурентів!
Четвер, 02 серпня 2018 14:23
 • Залишити коментар

Інтенсивний розвиток птахівництва та виникнення різноманітних ризиків, пов’язаних із високим мікробним навантаженням, вакцинаціями та годівлею, часто негативно впливають на економіку птахокомплексу. 

Рентабельність кожної ферми безпосередньо залежить від високої якості та точно збалансованої годівлі, якісної води, дотримання норм посадки птиці на квадратний метр, умов експлуатації технологій, що обумовлено відповідним кліматом тощо. Окрім відповідної вентиляції, необхідно підтримувати відносну вологість та вміст аміаку в повітрі на низькому рівні. Однак оптимізація використання генетично встановленої ефективності ускладнюється мікробним середовищем, тиск якого збільшується пропорційно до концентрації птиці, тривалості їх перебування та часу, за який вона вирощується у одному приміщенні. "Інфекційний тиск" під час вирощування бройлерів вже на п'ятому тижні життя становить 1x106 різних мікроорганізмів на кожному кубічному метрі повітря, які осідають в дихальних шляхах. Крім того, у випадку утворення біоплівки у системі водопостачання відбувається колонізація ентеробактеріями шлунково-кишкового тракту. Саме такі, на перший погляд, непомітні для нас фактори призводять до пригнічення імунітету і, як наслідок, втрати ефективності, збільшення конверсії, а іноді і високої смертності тварин.

 

Більшість керівників великих і малих сільськогосподарських підприємств зосереджують свою увагу лише на правильній годівлі тварин, дещо недооцінюючи заходи з гігієни, які є основним фактором профілактики захворювань, і запорукою здоров'я тварин. 

Основною умовою збереження здоров'я всіх сільськогосподарських тварин є ідеальна програма профілактики, а також регулярна та чітка програма дезінфекції. Її метою повинна бути ліквідація хвороб та зменшення мікроорганізмів до рівня, який є безпечним для здоров'я тварин та правильне коригування процедури, етапів та фаз профілактичних заходів. Така профілактика стане запорукою зниження втрат, використання генетично встановленої ефективності птиці та подальшого збільшення рентабельності.

Для ефективного розвитку діяльності підприємства його власнику необхідно поставити питання щодо профілактичної гігієни птиці. Напевно, ніхто не знає відповіді на всі питання. Проте ми усвідомлюємо, що надмірна толерантність, знехтувана гігієна викликає серйозні та часто незворотні проблеми.

НАЙПЕРШИЙ КОМПОНЕНТ БІОБЕЗПЕКИ
Перш за все кожному підприємству необхідно зосередити весь комплекс захисних заходів щодо недопущення вірусів на територію Вашого підприємства. Одним з найважливіших умов є установка обладнання для дезінфекції автотранспорту (дезбар’єр для автотранспорту) на в'їздах і виїздах. Дезбар'єр виконаний у вигляді рамки для дезінфекції (так звана дезрамка) дозволяє провести одночасну дезінфекцію коліс, днища і бортів автомобіля.

Переваги дезрамки очевидні:

 • Перешкоджає перехресному забрудненню території підприємства транспортними засобами.
 • Висока ефективність та комплексне знезараження транспортного засобу.
 • Швидко й просто встановлюється.
 • Низькі витрати на придбання.
 • Низькі витрати на експлуатацію.
 • Проста в експлуатації - aвтоматична робота.
 • Для температури від -10 °C дo +45 °C.

Desramka

 

ВИБІР ДЕЗІНФІКТАНТІВ
Велику увагу необхідно приділяти принципам правильного підбору необхідних засобів для чистки та дезінфекції без особливих ризиків для операторів, птиці та матеріалів. Для більшості господарств, використання універсальних дезінфікуючих засобів є цілком необґрунтованим. Як правило, концентрацію розведеного універсального дезінфікуючого розчину не можна перевірити титруванням! Або практично ніхто не може впевнено сказати, чи буде застосований розчин ефективним проти патогенних мікроорганізмів.

ЧИННИКИ, ЯКІ ПОТРІБНО ВРАХОВУВАТИ У ВИБОРІ ДЕЗІНФІКТАНТІВ (ДЛЯ ДЕЗРАМКИ):

 • Широкий спектр дії.
 • Препарат повинен легко розводитись.
 • Бути некорозійним і неабразивним.
 • Біологічно розкладатися.
 • Можливість використання препарату за різних температур.

Для дезінфекції рекомендуємо використовувати препарат ФАМ 30.

ЧИННИКИ, ЯКІ ПОТРІБНО ВРАХОВУВАТИ У ВИБОРІ ДЕЗІНФІКТАНТІВ ( ДЛЯ ПРИМІЩЕНЬ)

Щоб мати можливість зробити правильну та ефективну підготовку приміщення, необхідно знати в якому середовищі будуть проводитись маніпуляції.
І. Якість повітря. Птахофабрики є природно забруднені, особливо органічними відходами. Проте, на якість життя та продуктивність птиці безпосередньо впливають фактори, в яких вони постійно перебувають – це повітря.
В такому середовищі повітря сильно забруднене широким спектром мікробів (бактерії, віруси, спори грибів). Тому правильна дезінфекція повинна охоплювати всі типи від вірусів до грибів та їх спорів.
В таблиці наведені патогени, які присутні і поширюються повітрям.

Patogeny yaki prysutni i poshyryuyutsya povitryam

 

Віруси Adenovirus, Coronavirus, Parvovirus, Reovirus, Picornavirus, Paramyxovirus, Parainfluenza, Herpesvirus, Rhabdovirus.
Бактерії Klebsiella spp., Pseudomonas spp., Haemophillus spp., Bordetella bronchiseptica, Actinobacillus pleuropneumoniae, Mycoplasma spp., Mycobacterium tuberculosis, Bacillus spp,. Staphylococcus spp., Streptococcus spp.
Гриби Aspergillus spp., Mucor haemalis, Candida albicans, Microsporum canis

Вологість та бруд викликають проблеми зі шкірою, а також впливають на якість повітря, що негативно впливає на верхні дихальні шляхи, викликаючи респіраторні захворювання у птиці. Слід пам’ятати, що особливо молодняк є чутливий до холодного та вологого повітря. Це позначається на зміні поведінки тварин, бо для корекції терморегуляції та вироблення тепла птиця починає більше рухатись, збільшується кількість споживання корму але погіршується його перетравність та засвоюваність.
Вологість повітря у пташнику підвищується і за рахунок вологості, яку виділяє птиця при вивільненні посліду. Саме за таких, підвищених умов вологості, швидко розвиваються різноманітні збудники інфекційних захворювань та гриби. Волога підстилка є фактором появи виразок стопи та додатковими воротами для бактеріальної інфекції, що проникає до організму птиці.

Тому, важливим є використання осушувачів, які не лише поглинають вологість, але і запобігають виникненню шкідливих газів (аміаку) та посилюють процеси сушки.

ІІ. Якість води, яка може знижувати ефективність застосованої дезінфекції з двох причин: мікробне забруднення поверхневих джерел зв'язує ефективні діючі речовини; твердість води обумовлена CaCO3 та MgCO3 також здатна зв'язувати до препарату близько половини іонозаряджених речовин. Ось чому необхідно використовувати контрольовані джерела води і одночасно вибирати такі препарати, які містять додаткові речовини для зменшення твердості води (секвестранти). Препарати для миття та дезінфекції, повинні мати ефективність навіть у твердій воді. Контроль концентрації розведеного препарату для дезінфекції можна перевірити на будь-якому етапі за допомогою контрольних смужок або навіть простою візуальною оцінкою.

 

Kontrolni SmuzkyKontrolni Smuzky 1

ІІІ. Оцінка якості поверхні, що обробляється є також одним з найважливіших параметрів, що впливає на ефективність дезінфекції. Абсолютна більшість препаратів для дезінфекції є універсальними. Проте, поверхня у пташниках, свинарниках, переробних підприємствах, забійних цехах є досить різною. Наприклад, деревина, бетон, цегла та штукатурка мають пористу структуру, де діюча речовина препарату для дезінфекції без належної композиції взагалі не проникає. На жаль, того ж не можна сказати про бактерії, віруси та гриби. Тому, при виборі засобів для дезінфекції важливою є не тільки діюча речовина препарату, а визначальним є правильний тип та вміст зволожуючого агента, а також концентрація нанесеного розчину.

ІV. Температура навколишнього середовища значною мірою впливає на ефективність дезінфекції. Рекомендований препарат повинен бути перевірений та офіційно схвалений для використання при низьких температурах (5-10 °С), а також діючі речовини повинні бути стабільними і при високих температурах (30-40 °С).

V. Сильне органічне забруднення. Ідеальне знищення висушених екскрементів з усіх куточків приміщення майже неможливе. Щоб досягти гігієнічного стандарту, необхідно вибрати такий препарат, який ефективний навіть у товщі шару органічної маси.

Нам важливо, щоб дезінфікуючий засіб був ефективним проти патогенів якомога довше. Не повинен бути токсичним або алергічним для людей та птиці, і одночасно повинен бути біологічно безпечним, щоб контрольовані витоки в каналізації не завдали шкоди природному середовищу. Крім того, дезінфікуючий засіб не повинен призводити до корозії, що повинно бути підтверджено в декларації виробника. Дезінфекція має бути стабільною та безпечною. Нарешті, важлива ціна, але не ціна за один літр або кілограм, як часто помилково вважають користувачі, а ціна засобу, що використовується на 1м2.


Щебентовська О.М., к.вет.н., науковий консультант чеської компанії «ТЕКРО»

DezRamka

 

Прочитано 2163 разів Відредаговано Четвер, 02 серпня 2018 15:21

Схожі статті

 • ДЕЗІНФЕКЦІЯ ПТАХІВНИЧИХ ПРИМІЩЕНЬ ЯК ЗАСІБ ПРОФІЛАКТИКИ ІНФЕКЦІЙНИХ ЗАХВОРЮВАНЬ ПТИЦІ

  Птахівництво, на сьогодні, є такою галуззю сільськогосподарського виробництва, що розвивається досить стрімко і динамічно. Завдання, які ставляться перед вітчизняними виробниками – це розведення, вирощування, утримання та годівля птиці із застосуванням сучасного механізованого та автоматизованого обладнання, а також проведення ефективної ветеринарної профілактики з метою одержання якісної продукції. 

  Птахівництво – найскроспіліша і найекономічніша галузь тваринництва, яка при порівняно незначних затратах праці й кормів дає за короткий час високоякісну продукцію.

  Проте, для птахівництва України є низка чинників, які призводять до дисбалансу епізоотичної стабільності в господарствах. Однією з проблем є інфекційні та вірусні захворювання, які незалежно від технологій утримання та виробничих характеристик завдають значних проблем. Перебування птиці у контамінованому збудниками заразних захворювань навколишньому середовищі перешкоджає отриманню біобезпечної продукції птахівництва, яка в подальшому може слугувати джерелом виникнення токсикоінфекцій.

Отримуйте корисні новини!

Безкоштовно підпишіться та отримуйте нові корисні статті про свинарство раніше ваших конкурентів!

Залиште коментар

Поля із зірочкою (*) обов'язкові.

Наші партнери

Компанія Tekro

Пошук на сайті

Дезінфекція

Розрахуй правильно концентрацію дезінфікуючого розчину

Контакти

Телефон блогу 1Тел. : (044) 239-17-74

Телефон блогу 2Факс: (044) 239-17-75

Пошта блогу/електронна адресаE-mail: poultry@tekro.ua

Карта проїзду

04071, м. Київ, Україна, вул. Спаська, 5, оф. 60

Зворотній зв'язок