Біобезпека господарств

Заходи профілактики захворювань.

Отримуйте корисні новини!

Безкоштовно підпишіться та отримуйте нові корисні статті про свинарство раніше ваших конкурентів!
Птахофабрика Птахофабрика Щебентовська О.М.
Понеділок, 21 листопада 2016 13:57
  • Залишити коментар

Відомо, що неможливо захистити тварин і птицю від різної інфекції без проведення обов’язкових якісних санітарно-профілактичних заходів. 

Крилатий вислів про те, як  «Один цент, витрачений на профілактику і біобезпеку, економить велику кількість доларів, витрачених на лікування» завжди повинен пам’ятати як ветеринарний лікар, так і власник будь-якого сільськогосподарського підприємства.

Отже, що ж таке біобезпека і чому так багато уваги приділяють цій темі? З точки зору менеджменту, це ефективний і найекономічніший спосіб захисту господарств від захворювань. Це система заходів, спрямованих на запобігання контакту патогенного чинника з тваринами та птицею, яка доповнюється постійним моніторингом захворювань і програмами вакцинацій.

Програма біобезпеки у тваринництві запроваджується як комплекс заходів для захисту господарств від занесення і поширення збудників хвороб і мінімізації втрат від них. Метою цих заходів є вирощування здорових тварин і птиці, отримання високоякісної продукції, а отже, стабільного прибутку.

Сьогодні як в Україні, так і в Європі гостро стоїть питання із спалахами африканської чуми свиней. Саме такі випадки вчать не зовсім добросовісних власників господарств, як мінімум, виконувати настанови і застосовувати санпропускники із постійним контролем якості дезінфікуючих засобів, адже потенційних джерел біологічної небезпеки в господарствах дуже багато. 

Основне джерело біологічної небезпеки – це поголів'я птиці, інкубаційні яйця або свині, особливо завезені з-за кордону. В останні двадцять років у господарства України, разом з новими високопродуктивними породами і кросами, «завезли» велику кількість проблем, вирішувати які ми будемо ще дуже довго.  

Ще одне важливе джерело біологічної небезпеки – люди: персонал і відвідувачі. Згідно з принципами біобезпеки, допуск на виробничу територію господарства повинні мати тільки його співробітники і особи, чиє відвідування є абсолютно необхідним.

При вході на територію підприємства слід, як мінімум, змінити взуття. При переході з буферної зони в чисту необхідно прийняти душ зі зміною одягу на свіжий, випраний і продезінфікований. Щоб мотивувати людей приймати душ, необхідно, щоб в наявності завжди були гаряча вода, чисті рушники та змінний одяг, а також рН-нейтральне мило і шампунь. За кордоном, в деяких господарствах, проходячи через спеціальну зону, людина обов’язково потрапляє під душ.

Для дезінфекції взуття входи в приміщення повинні бути обладнані дезбар'єрами або дезковриками із застосуванням ефективних дезінфектантів. Розчини в дезбар'єрах рекомендується замінювати два рази в тиждень, а заправку дезковриків проводити щодня.

Особам, які працюють на фермі, не можна утримувати вдома птицю чи свиней або відвідувати інші об'єкти, які відтворюють цей вид тварин. Вони не можуть заносити на територію господарства (в так звану чисту зону) продукти тваринного походження, перш за все, м'ясо птиці або свинину.

Директор, ветеринарний лікар, зоотехнік, робочий, перед тим як увійти на територію господарства, повинні прийняти душ і змінити одяг. Керівник господарства зобов'язаний подбати про те, щоб особи, які періодично відвідують ферму, мали також необхідний комплект спецодягу (комбінезони та взуття). Останнє дуже важливо, навіть якщо ферми не є промисловими комплексами.

Третє основне джерело: транспорт і оборотна тара. В'їзд транспорту на територію господарств дозволяється тільки через постійно діючі дезбар'єри та дезінфекційні блоки. При в'їзді колеса, крила і бризговики транспортних засобів повинні бути ретельно вимиті і продезінфіковані. 

У господарстві необхідно мати обладнаний дезінфекційний блок, де миють і дезінфікують оборотну тару (ящики для перевезення добових курчат, для перевезення птиці на забій, контейнери для м'яса, яйця тощо). Для дезінфекції транспорту і оборотної тари рекомендується застосовувати препарати, які очищують та дезінфікують в один етап.

Важливо пам'ятати: якість біобезпеки в цілому оцінюється станом її найслабшої ланки, яка є в кожному господарстві. Попередити хворобу завжди дешевше, особливо при утриманні багатотисячного поголів'я.

Основою будь-якої програми біологічної безпеки є прості і швидко впроваджувані режими мийки та санітарної обробки. Для того, щоб такі програми були ефективними, вони створюються на індивідуальній основі для кожного господарства і вимагають ретельного попереднього аналізу як ситуації в цілому, так і окремих параметрів. Досвід компанії Evans Vanodine International в даній галузі незамінний при розробці подібних програм.

Evans Vanodine International

Компанія Evans Vanodine International займається розробкою та виробництвом широкого спектру миючих та дезінфікуючих засобів, які забезпечують відповідність вимогам найвищих стандартів для агропромислового сектору та харчової промисловості.

Програма біобезпеки «ОБЕРІГ» від Evans Vanodine International, включає систему дезінфікуючих препаратів та систему заходів, розроблених спеціально для тваринницьких господарств. Одним із етапів індивідуальних програм по дезінфекції тваринницьких приміщень є правильна та цілеспрямована аплікація препаратів, впровадження чітких технологічних процесів, вирішення конкретних епідеміологічних проблем, ідентифікація ключових завдань та ризиків і на кінець, розробка плану регулярної дезінфекції.  

програма Оберіг

Компанія Evans Vanodine International та її офіційний дистриб’ютор в Україні ТОВ «Текро», допомагає своїм клієнтам розробляти індивідуальні програми заходів біологічної безпеки щоб відповідати найвищим стандартам в області гігієни.

Одним із важливих етапів у програмі біобезки є контроль якості води. Навряд чи хтось у господарствах перевіряє воду, очищає і знезаражує її від усіх патогенних мікроорганізмів настільки, наскільки це необхідно. Системи напування утворюються замкнутими трубопроводами, всередині яких відбувається постійне накопичення мінеральних солей, водоростей, утворення біоплівок з хвороботворних мікроорганізмів. Їх забрудненість призводить до виникнення і розвитку шлунково-кишкових захворювань у тварин. Тому очищення і дезінфекція систем напування - одне з найважливіших заходів при підготовці приміщень. Іноді можна проводити хоча б оптимізацію (підкислення), що дозволяє зменшити рівень патогенної мікрофлори у воді і шлунково-кишковому тракті тварини, поліпшити його моторику, підвищити засвоюваність корму, покращити обмінні процеси. 

У програму біобезпеки, яку пропонує застосовувати компанія Evans Vanodine International входять загальноприйняті принципи: робота підприємств у закритому режимі за принципом порожньо-зайнято, обов'язкове дотримання чистих і брудних зон. Племінні тварини та птиця повинні знаходитися в максимально віддалених зонах від промислової, а молодняк - окремо. При цьому неприпустимий контакт персоналу підрозділів між собою.

Пташники і свинарники практично «нафаршировані» збудниками різних хвороб. І часто, навіть найкращі хіміопрепарати, які застосовуються для дезінфекції, безсилі проти цих збудників. Саме для зниження «біологічної втоми приміщень» необхідно дотримуватися санітарно-профілактичних розривів зі своєчасним проведенням усіх необхідних робіт.

Ветеринарний добробут і, відповідно, ефективність виробництва залежать від багатьох заходів, серед яких - правильно проведена підготовка приміщень до заселення тваринами.

Після видалення з приміщення тварин або птиці треба якомога швидше провести чистку будівлі всередині і території, прилеглої до неї. Підготовка приміщення починається з механічного прибирання гною (посліду), залишків корму і підстилки. Необхідно ретельно все очистити, а потім мити і дезінфікувати.

У програмі біобезпеки «ОБЕРІГ» від Evans Vanodine International рекомендується проводити мийку приміщень у три етапи: змочування, витримка і змив водою під високим тиском. Сучасна ресурсозберігаюча технологія мийки передбачає використання пінних миючих засобів, іноді з дезінфікуючим ефектом.  

Вологу дезінфекцію проводять після миття і видалення води з приміщення. Особливо цей захід необхідно проводити в секторах опоросу, відлучення і дорощування тварин, боксах для утримання ослаблених тварин.

Аерозольна дезінфекція дозволяє знищити мікрофлору у важкодоступних місцях, виконується механічним (холодний туман) або термомеханічним (гарячий туман) способом.

Проблема з пташиним грипом, штаму Н1N1 влітку 2005 року, а сьогодні з африканською чумою свиней, як вже згадувалось раніше, повинні посилити контрольні санкції зі сторони ветеринарної служби, а також запроваджувати ветеринарно-санітарні правила з дотриманням основних принципів біобезпеки щодо недопущення проникнення інфекцій в господарства.

 

Щебентовська О.М., к.в.н., консультант ТОВ «Текро»

Прочитано 2201 разів Відредаговано Середа, 23 листопада 2016 13:12

Схожі статті

  • Мухи – небезпека для птахівництва

    Поряд з позитивними тенденціями інтенсивного розвитку птахівництва в Україні існують ряд питань, які потребують комплексних підходів та їх рішень. Однією з таких проблем є боротьба з ектопаразитами – пухо-пероїдами, мухами, жуками та червоним курячим кліщем.

    Особливої уваги заслуговують мухи, які особливо в літньо-осінній періоди завдають значних проблем, оскільки є перенощиками багатьох інфекційних захворювань різної етіології, що, в кінцевому, призводить до економічних витрат на господарстві. У ветеринарних спеціалістів все частіше виникають питання щодо ефективності нових інсектоакарицидних препаратів,

Отримуйте корисні новини!

Безкоштовно підпишіться та отримуйте нові корисні статті про свинарство раніше ваших конкурентів!

Залиште коментар

Поля із зірочкою (*) обов'язкові.

Наші партнери

Компанія Tekro

Пошук на сайті

Дезінфекція

Розрахуй правильно концентрацію дезінфікуючого розчину

Контакти

Телефон блогу 1Тел. : (044) 239-17-74

Телефон блогу 2Факс: (044) 239-17-75

Пошта блогу/електронна адресаE-mail: poultry@tekro.ua

Карта проїзду

04071, м. Київ, Україна, вул. Спаська, 5, оф. 60

Зворотній зв'язок